2 Mayıs 2016 Pazartesi

CHIA TOHUMU VE FAYDALARI

 

Son zamanlarda her yerde sıkça rastlar olduk bu tohuma.Adı lazım değil bir dizide adı geçince çok daha fazla gündeme oturdu:)Ben de merak ettirdim araştırdım,neredeyse ihtiyacımız olan bütün vitaminler bu küçücük tohumlarda gizliymiş meğer.Tadı olmaması da benim için avantaj oldu.Zira çoğu baharatla aram yoktur pek:) Ben genelde sabahları omletime katıyorum.Ama yediğinizin tadını değiştirmediği için birçok yiyeceğe eklenebilir.Poğaçaların üzerine bile serpilebilir bence.Tam bir vitamin deposu siz de deneyin bence:)
chia tohumu faydası
Chia tohumunun en önemli özellikleri;
Chia tohumu küçük olmasına karşın içeriğinde birçok vitamin, mineral, amino asit hatta yüksek miktarda lif ve protein barındırır. Bu özellikleri sayesinde, süper gıda olma özelliğini haklı olarak kazanmıştır.
Enerji verir, chia tohumu su ile karıştırıp fiziksel aktiviteden önce veya fiziksel aktivite sırasında tüketildiğinde jel yapısı mide ve karbonhidrat arasında bariyer görevi görür ve midede bulunan sindirim enzimleri karbonhidratı parçalayarak şekerle kaplar, yani karbonhidratın parçalanmasını yavaşlatarak, şeker düşmesi dediğimiz durumu geciktirir bu da sporculara uzun sure fiziksel aktive de bulunma olanağı sağlar. Bunun dışında, Chia tohumu ağırlığının 12 katı su tutma özelliği sayesinde hidratasyon içinde mükemmel bir araçtır.
Antitoksidan deposu, chia tohumu yüksek miktarda antitoksidan içermektedir. Antitoksıdanlar vücüdumuzda ki serbest radikallerle savaşırlar, serbest radikaller hücre moleküllerine zarar vererek yaşlanmayı hızlandırırlar ve kansere sebep olurlar.
Uzun süre doygunluk hissi vererek kilo vermenize yardımcı olur. İçreriğinde bulunan yüksek lif miktarı sayesinde bol miktarda su tutarak doygunluk hissi verir ve yiyeceklerin emilimini yavaşlatır. Bunun yanında karbonhidrat, yağ ve kalori vermeden size enerji verir. Bütün bu özellikleri sayesinde kilo vermeye çalışırken sizi büyük oranda destekler.
Cilt, saç ve tırnakları güçlendirir.
Omega 3 deposu, 2 tatlı kaşığı chia tohumunda 5 gram omega 3 bulunmaktadır. Omega 3 yağ asitleri kandaki trigliserit seviyesini düşürerek kalp krizi riskine karşı bizi korur. Kanda ki iyi kolesterol seviyesini yükselterek alterlerimizi temizlememize yardımcı olur. Alterlerimiz temizlendiğinde beyin fonksiyonlarımızda da direk olarak bir iyileşme gözlenir. Cildimizin üçüncü katmanının kalınlaşıp pürüzsüzleştirerek kırışıklıkları önler. Erkeklerde spermlerin yüzme kabiliyetlerini arttırarak, kadınlarda implatasyon için ortam hazırlayarak doğurganlığı arttırır.
Portakaldan 7 kat daha fazla C vitamini içerir.
Kalsiyum, günlük kalsiyum ihtiyacımızın yüzde 12’sini karşılar. Sütten 5 kat daha fazla kalsiyum içerir. Kemik ve ağız sagığımızı korumaya yardımcı olur, osteoporozdan korunmamızı sağlar.
Kan şekerini düzenler, diyabet hastaları için mükemmel bir yiyecektir, bulundurduğu yüksek lif oranı sayesinde, yemeklerden sonra ortaya çıkan ani şeker yükselmelerini engelemeye yardımcı olur.
Chia tohumu vücütta oluşan karbonhidrat ve şekeri dengelemeye yardımcı olur. Hangi şekilde yemmiş olurlarsa olsun midede bir bariyer oluşturarak, şekerin damarlar tarafından emilimini azaltır,şekerin damarlara girişini yavaşlatarak, kandaki diyabet ve gulikoz seviyesini normal seviyede tutar. Günlük diyetinize chia tohumunu ekleyerek bu problemlerin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.
Lif kaynağı, ağırlığının %40 kadar lif barındırmaktadır, bu da onu dünyadaki en iyi lif kaynağı yapmaktadır.Chia tohumu yetişkin bir insanın günlük lif ihtiyacının 3/1’ini karşılar. Günlük diyetinize chia tohumunu ekleyerek bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olabilirsiniz ve bağırsak problemlerizi azaltabilirsiniz. Lifler aynı zamanda bağırsaklardaki yararlı bakterileri de beslerler.
Ispanaktan 3 kat daha fazla demir içerir.
Magnezyum, iyi bilinen bir besin olmamasına karşın sağlığımız için çok önemlidir. Kemik sağlığımızı korur, biotin ve tiami gibi diğer temel besin kaynaklarının vücudumuzca kullanılmasına yardımcı olur. Chia tohumu günlük magnez ihtiyacımızın %30 unu karşılar.
Muzdan 2 kat daha fazla potasyum içerir.
Fosfor, vücudumuz tarafından hücre, doku büyüme ve onarımı için ve proteyin sentezi için kullanılır. Chia günlük fosfor ihtiyacımızın yüzde 27’sini karşılar.
Protein, 8 amino asit içeren tam bir protein kaynağıdır. Günlük protein ihtiyacımızın yüzde 10 unu karşılamasına karşın hiç kollestrol içermez. Chia tohumu et tüketmeyenler veya çok az tüketenler için iyi bir protein kaynağıdır,
Chia tohumunu su ile karıştırarak tariflerde yumurta yerine kullanabilirsiniz.
Not: Verilen degerler 2 tatlı kaşığı chia tohumu içindir.

2 yorum:

  1. Faydaları çok hoşuma gitti bir araştirayım bakalım paylaşım için teşekkürler:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Arkadaşlarım özellikle bağırsak çalıştırmasından çok memnun kaldılar:) İş yerinde hep beraber tüketiyoruz da:) Tavsiye ederiz.Sevgiler

      Sil